Pogrzeb – co wypada, a czego robić nie wolno

Mimo, iż pogrzeby nie należą do naszych ulubionych uroczystości, to naturalną koleją losu jest to, że odchodzą nasi bliscy i przyjaciele, więc towarzyszenie im w ostatniej drodze jest naszą kulturową powinnością. Pogrzeb nie jest zwykłym zgromadzeniem przypadkowych osób – ma swoje reguły i zasady, również te w obszarze zachowania i stroju.

usługi pogrzebowe

Iść czy nie iść – pytanie retoryczne

Uczestnictwo w ceremonii pogrzebowej obarczone jest znacznym stresem i niewiele jest osób, które pogrzeby lubią. Jednak żadne „lubię czy nie lubię” nie może być wyznacznikiem naszych zachowań w tak poważnej sprawie. Gdy odchodzi członek naszej rodziny, choćby tej dalszej, albo przyjaciel, współpracownik, sąsiad, to oddanie mu hołdu po raz ostatni jest powinnością. Szczególnie warto pamiętać o tej zasadzie, gdy o śmierci oraz terminie pogrzebu powiadomią nas najbliżsi Zmarłego – tylko wyjątkowe okoliczności losowe lub zawodowe mogą usprawiedliwić naszą nieobecność. Jeśli nie możemy uczestniczyć w pogrzebie złóżmy kondolencje osobiście lub telefonicznie zapewniając przy tym, że przy najbliższej okazji odwiedzimy grób Zmarłego.

Pogrzeb to nie wybieg dla modelek

Na pogrzeb trzeba się ubrać starannie, odświętnie, ale nie przesadnie wyzywająco. Nikt nie ma obowiązku zakładania ubrań w kolorach żałobnych – barwę czarną zazwyczaj wybierają bliscy. Jednak aby nie wyłamać się z konwencji zadbajmy o strój w kolorach spokojnych, stonowanych, raczej ciemnych. Osoby spoza rodziny mogą wybrać biel – ta w wielu kulturach uznawana jest za kolor żałoby. Podarujmy sobie w tym dniu zbyt krótkie spódnice, w żadnym razie nie powinny to być krótkie spodnie, głębokie dekolty, mocny makijaż, nachalnie bogata biżuteria. Bohaterem uroczystości jest Zmarły, a nie uczestnicy ceremonii.

jak zachować się na pogrzebie?

Z powagą pogrzebowi do twarzy

Głośne rozmowy i śmiechy nie są zachowaniem pochwalanym – przeciwnie, uznaje się je za naganne. Swobodne rozmowy przy herbatce w domu pogrzebowym przy otwartej trumnie dopuszczalne są w hollywoodzkich produkcjach, a w naszej polskiej rzeczywistości kulturowej żałobnikom przystoi jedynie zachowanie godne, spokojne, przepełnione powagą i smutkiem. Szczere łzy i żal po stracie nie potrzebują teatralnych, wyreżyserowanych gestów, głośnego zawodzenia, okrzyków. Do śmierci pasuje cisza. Pamiętajmy o tym przed przekroczeniem bramy cmentarza i wyłączmy telefony.

4 Replies to “Pogrzeb – co wypada, a czego robić nie wolno”

  1. Pragnę złożyć podziękowanie za całkowitą obsługę pogrzebu. w tym trudnym czasie wszystko było prostrze. Cała smutna uroczystość była zorganizowana z wielką starannością, zaangażowaniem, kulturą i profesjonalnie. To firma na najwyższym poziomie. W imieniu całej rodziny bardzo dziękujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *