Usługa pogrzebowa – co warto wiedzieć o kosztach?

Pożegnanie bliskiej osoby wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów pochówku. Co warto wiedzieć na ten temat i jak można sobie pomóc w zorganizowaniu pogrzebu?

Koszty pogrzebu a zasiłek pogrzebowy i ubezpieczenie

Podstawą pokrycia kosztów pochówku jest zasiłek pogrzebowy. Jednorazowy zasiłek z ZUS-u przysługuje członkowi rodziny osoby zmarłej, w wysokości 4000 złotych, a w przypadku osoby obcej, pracodawcy lub organizacji pokrywającej koszty pogrzebu – w kwocie do 4000 złotych, ale nie więcej niż wysokość poniesionych z tego tytułu kosztów. Dodatkowo, jeśli osoba zmarła była ubezpieczona w innej instytucji lub też jako członek rodziny podlegała ochronie ubezpieczeniowej, osoby do tego umocowane mogą odebrać pieniądze z zakładu ubezpieczeniowego.

koszty usług pogrzebowych

Przechowywanie i przewóz ciała

Za odbiór zwłok i przewiezienie ich do chłodni trzeba zapłacić około kilkaset złotych. Najczęściej jest to koszt rzędu 300-400 złotych, a za przechowywanie ciała w chłodni płaci się zwykle około 50 złotych. Oprócz tego, gdy zdecydujemy się na pochówek bliskiej osoby w trumnie, powinniśmy pamiętać o kosztach przygotowania ciała do pogrzebu obejmujących nie tylko ubranie, ale również mycie, czesanie, golenie, a niekiedy także malowanie. Jest to koszt od kilkuset złotych wzwyż.

Urna czy trumna – co wybrać?

Koszt kremacji wynosi zwykle od 600 do 800 złotych, a trumny kremacyjnej i urny pogrzebowej – od kilkuset złotych wzwyż. Jest to jedynie nieco droższe rozwiązanie od pochówku w trumnie, gdzie proste trumny można już nabyć za cenę około 1000 złotych. Z drugiej strony strony, jeżeli chcemy przeprowadzić tradycyjny pogrzeb kościelny, musimy się przygotować na większe wydatki, gdyż Kościół dopuszcza w ramach ceremonii chrześcijańskich zwykle tylko pożegnanie zmarłego przed kremacją. W takim przypadku pogrzeb jest aż dwuetapowy.

Pogrzeb to wydarzenie, które związane jest z licznymi emocjami, dlatego zanim podejmie się decyzję w zakresie wyboru firmy świadczącej usługi pogrzebowe jak i szczegółów związanych z pochówkiem bliskiej osoby, warto skorzystać w tym zakresie z fachowych poradników, jak blog uslugi-pogrzebowe24.eu.

2 Replies to “Usługa pogrzebowa – co warto wiedzieć o kosztach?”

  1. Witam,

    podobna tematyka poruszana była w artykule na stronie Zorganizuj Pogrzeb, tyle że tam zdaje się bardziej szczegółowo. ale wasza praca oczywiście też zasługuje na uznanie.

    Pozdrawiam

    Wojciech

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *