Usługa pogrzebowa – co warto wiedzieć o kosztach?

Pożegnanie bliskiej osoby wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów pochówku. Co warto wiedzieć na ten temat i jak można sobie pomóc w zorganizowaniu pogrzebu?

Koszty pogrzebu a zasiłek pogrzebowy i ubezpieczenie

Podstawą pokrycia kosztów pochówku jest zasiłek pogrzebowy. Jednorazowy zasiłek z ZUS-u przysługuje członkowi rodziny osoby zmarłej, w wysokości 4000 złotych, a w przypadku osoby obcej, pracodawcy lub organizacji pokrywającej koszty pogrzebu – w kwocie do 4000 złotych, ale nie więcej niż wysokość poniesionych z tego tytułu kosztów. Dodatkowo, jeśli osoba zmarła była ubezpieczona w innej instytucji lub też jako członek rodziny podlegała ochronie ubezpieczeniowej, osoby do tego umocowane mogą odebrać pieniądze z zakładu ubezpieczeniowego.

koszty usług pogrzebowych

Przechowywanie i przewóz ciała

Za odbiór zwłok i przewiezienie ich do chłodni trzeba zapłacić około kilkaset złotych. Najczęściej jest to koszt rzędu 300-400 złotych, a za przechowywanie ciała w chłodni płaci się zwykle około 50 złotych. Oprócz tego, gdy zdecydujemy się na pochówek bliskiej osoby w trumnie, powinniśmy pamiętać o kosztach przygotowania ciała do pogrzebu obejmujących nie tylko ubranie, ale również mycie, czesanie, golenie, a niekiedy także malowanie. Jest to koszt od kilkuset złotych wzwyż.

Urna czy trumna – co wybrać?

Koszt kremacji wynosi zwykle od 600 do 800 złotych, a trumny kremacyjnej i urny pogrzebowej – od kilkuset złotych wzwyż. Jest to jedynie nieco droższe rozwiązanie od pochówku w trumnie, gdzie proste trumny można już nabyć za cenę około 1000 złotych. Z drugiej strony strony, jeżeli chcemy przeprowadzić tradycyjny pogrzeb kościelny, musimy się przygotować na większe wydatki, gdyż Kościół dopuszcza w ramach ceremonii chrześcijańskich zwykle tylko pożegnanie zmarłego przed kremacją. W takim przypadku pogrzeb jest aż dwuetapowy.

Pogrzeb to wydarzenie, które związane jest z licznymi emocjami, dlatego zanim podejmie się decyzję w zakresie wyboru firmy świadczącej usługi pogrzebowe jak i szczegółów związanych z pochówkiem bliskiej osoby, warto skorzystać w tym zakresie z fachowych poradników, jak blog uslugi-pogrzebowe24.eu.

2 Replies to “Usługa pogrzebowa – co warto wiedzieć o kosztach?”

  1. Witam,

    podobna tematyka poruszana była w artykule na stronie Zorganizuj Pogrzeb, tyle że tam zdaje się bardziej szczegółowo. ale wasza praca oczywiście też zasługuje na uznanie.

    Pozdrawiam

    Wojciech

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *