Cmentarz Powązkowski w Warszawie

Cmentarz Powązkowski w Warszawie to stara nekropolia, która mieści się na ulicy Powązkowskiej 1 w Warszawie. Lokalizacja cmentarza znajduje się w dzielnicy Wola. Ulice otaczające cmentarz to Okopowa, Tatarska, Jana Ostroroga no i oczywiście ulica Powązkowska.  

cmentarz

Historia 

Cmentarz został założony w XVIII wieku. Jego początkowe terytorium wynosiło 2,6 ha. W 1792 roku zakończono budowę kościoła św. Karola Boromeusza, który został zaprojektowany przez Dominika Merliniego. Koszt budowy kościoła został pokryty przez duchownych.   

Teren cmentarza zaczęto zwiększać dopiero po 20 latach od postawienia kościoła. Wskutek ciągłego poszerzania terenu cmentarz ostatecznie osiągnął 43 hektary.   

W trakcie wojny doszło do bardzo sporego zniszczenia cmentarza. W 1939 roku uszkodzono prawie trzydzieści kwater. Nagrobki, które nie były odnowione, decyzją zarządu cmentarza zostały rozebrane. Trzy lata później na skutek nalotów radzieckich zniszczeniu uległy kolejne kwatery. Na kwaterach jednak się nie skończyło. W trakcie powstania warszawskiego na terenie cmentarza zostały postawione przez Niemców czołgi.   

Po wojnie rozpoczęto odbudowę katakumb. Niestety w związku z brakiem dokumentacji dotyczącej zniszczeń wojennych, nie udało się wszystkiego odnowić.   

Współcześnie 

W 2012 roku w wyniku osunięcia się muru oddzielającego Stare Powązki od cmentarza żydowskiego uległo zniszczeniu wiele pomników.   

Aby uniknąć kolejnych zniszczeń zabytków oraz zachować jak najdłużej bogatą historią cmentarza, cała nekropolia objęta jest ochroną konserwatorską. Takie działania pozwolą zatrzymać czas, dzięki czemu cmentarz będzie jeszcze przez wiele lat prezentować się tak, jak lata temu.  

Na cmentarzu pochowanych jest około miliona osób. Wielu z tych ludzi, o których istnieniu przypominają wyłącznie epitafia, było świadkami wojen i przemian politycznych. Na cmentarzu również pochowani są wybitni poeci, uczeni, artyści i wielu tych, którzy przyczynili się swoją działalnością do lepszego życia.   

Zakład pogrzebowy Memento Mori od wielu lat organizuje pogrzeby na cmentarzu Powązkowskim. Ten dom pogrzebowy w mieście Warszawa wykazuje ogromne zaangażowanie przy organizacji każdego pogrzebu. Wszystko po to, aby mieszkańcy takich dzielnic jak Wola, Śródmieście, Praga i Bemowo mogli godnie pochować swoich bliskich.   

One Reply to “Cmentarz Powązkowski w Warszawie”

  1. W-wa rozpieszcza jeśli chodzi o ilość zakładów pogrzebowych – ale niestety przez to ciężko tez wybrać właściwa firmę – zapraszamy do zapoznania się z wyróżniającymi się uczciwością i jakością usług zakładami pogrzebowymi ze stolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *