Jak napisać epitafium?

Zdecydowanie pogrzeb to jedno z najsmutniejszych wydarzeń w naszym życiu. Zwłaszcza jest to dla nas bardzo trudne, jak również wymagające przeżycie w przypadku, gdy dotyczy bliskiej nam osoby. Powinniśmy pamiętać o tym, że nawet będąc w głębokiej żałobie musimy stanąć na wysokości zadania i na chwilę zapomnieć o przejmującym nas bólu i stworzyć zmarłemu taką ceremonię, która zapadnie wszystkim w pamięci. Bardzo istotne w późniejszym czasie jest także stworzenie stosowanego epitafium, które będzie nam przypominało o najlepszych chwilach spędzonych z najbliższą nam osobą. Zatem w jaki sposób to zrobić?

nagrobek

Co to jest epitafium?

Słowem epitafium bardzo często określany jest nagrobek, na którym zawarte są wszystkie dane pochowanej w wybranym miejscu osoby. Jednak coraz częściej pod tą nazwą kryje się także stosowna sentencja lub też cytat, który jest bliski zmarłemu. Warto stworzyć taką rzecz na nagrobku, kierując się przede wszystkim charakterem zmarłego. Można wybrać cytat biblijny lub też ulubioną sentencję zmarłego. Nawet takie jedno zdanie może każdemu odwiedzającemu grób przywołać same najlepsze wspomnienia związane ze zmarłym.

Wbrew pozorom napisy obecne na nagrobkach są bardzo ważne. Niestety bardzo rzadko zdarza się, że ktoś z nas na co dzień myśli o śmierci i tym samym przekazuje nam, jaki napis chciałby aby widniał na jego nagrobku. Powinniśmy pamiętać o tym, że nawet jeżeli nasz najbliższy nie wyraził takiej chęci, aby taki napis został stworzony, nie powinniśmy zbyt długo czekać. Warto podjąć taką decyzję, ponieważ wielu ludzi tak szybko na co dzień żyje i nawet nie myśli o tym, co powinno znaleźć się na takim nagrobku. Odpowiednie epitafium z pewnością będzie przypominało nam najlepsze chwile spędzone z naszym najbliższym, a także z pewnością łza zakręci się w niejednym oku, gdy ktoś z naszej rodziny lub też przyjaciół odwiedzi ten grób. Wbrew pozorom jest to drobnostka, jednak bardzo często dużo zmienia. Dlatego warto się na to zdecydować.

One Reply to “Jak napisać epitafium?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *