Pogrzeby to niezwykle podniosłe uroczystości, podczas których bliscy i znajomi żegnają się ze zmarłym, oddają mu ostatni hołd oraz na różne sposoby wyrażają swoje przywiązanie i miłość oraz żal, jaki odczuwają z powodu straty ukochanej osoby.
Nieodzownym elementem towarzyszącym pochówkom jest ich oprawa kwiatowa. Kompozycje florystyczne – wieńce pogrzebowe, wiązanki, bukiety i pojedyncze kwiaty zdobiące trumnę i grób czynią ceremonię bardziej podniosłą, uroczystą i elegancką. Kwiaty wspaniale zdobią, a ich kolory i zapach kojąco wpływają na psychikę pogrążonych w bólu żałobników.
Historia oprawy kwiatowej pochówku
Dekorowanie zmarłych leżących na marach oraz upiększanie ich grobów to tradycja sięgająca odległych czasów.
Najstarsze odkrycia archeologiczne potwierdzające stosowanie oprawy kwiatowej podczas pogrzebów pochodzą z okolicy góry Karmel w Izraelu. Naukowcy odnaleźli tam groby sprzed około 12 tysięcy lat, w których odkryto ślady kwiatów i innych roślin, odciśnięte w błotnistym dnie grobu, a na zbadanych w laboratoriach szczątkach ludzkich i zabranych z grobów przedmiotach znaleziono fitolity – substancje mineralne pochodzenia roślinnego. Stężenie fitolitów było na tyle wysokie, że naukowcy mogli z całym przekonaniem wnioskować, iż rośliny w grobie nie znalazły się przypadkowo.
Współcześnie florystyczne kompozycje z kwiatów żywych i sztucznych wykorzystywane są podczas pochówków w większości kręgów kulturowych i religijnych. Wieńce pogrzebowe i wiązanki przynosi się również na groby zmarłych – najczęściej w Dniu Zmarłych oraz z okazji innych świąt i rocznic.
Podczas listopadowego święta zmarłych polskie nekropolie toną w kwiatach. Przez pozostałą część roku opiekujący się grobami bliscy także nie zapominają o dekorowaniu grobów kwiatami.
Wieńce pogrzebowe, wiązanki czy bukiety?
Uczestnicy ceremonii pogrzebowych mają do wyboru kilka rodzajów kompozycji kwiatowych:
• Wieńce pogrzebowe;
• Wiązanki;
• Bukiety;
• Pojedyncze kwiaty.
Wieńce pogrzebowe w tradycyjnym kształcie koła to duże, bogate ozdoby, które wykonuje się z kwiatów żywych lub sztucznych. Bardzo często spotyka się także kompozycje mieszane, gdzie sztuczne kwiaty są umieszczane na podstawie z żywych gałęzi.
Wiązanki o różnej wielkości i kształcie są mniej okazałe, lżejsze, ale to nie umniejsza ani ich wartości estetycznej, ani tym bardziej emocjonalnej.
Wiązanki i wieńce pogrzebowe na ceremonię przynoszą członkowie rodziny, przyjaciele, delegacje zakładów pracy. Kompozycje tego rodzaju mają wspólny element – szarfę z napisem. W treści napisu najczęściej jest pożegnanie oraz identyfikator fundatora kompozycji.
Z bukietami i pojedynczymi kwiatami na pogrzeb przychodzą osoby mniej związane ze zmarłym.
Wieńce pogrzebowe – jakie kwiaty wybrać?
Funeralne kompozycje florystyczne najczęściej wykonywane są z chryzantem, hortensji, kalii, lilii oraz róż. Gatunek i ilość kwiatów użytych do wykonania wieńca czy wiązanki oraz to, czy są to rośliny żywe czy sztuczne, zależne są od preferencji klientów składających zamówienie w kwiaciarni. Klienci decydują również o treści szarfy.
W oprawie kwiatowej pochówków zwraca się także uwagę na kolorystykę. Wieńce i wiązanki dla zmarłego oraz kompozycje zdobiące kaplicę, kościół czy grób najczęściej wykonywane są z kwiatów białych. Wśród barw ciemnych dominują fiolet i czerwień, która jest symbolem miłości. Łącząc kolory zachowuje się zasadę nieużywania zbyt wielu ostrych barw kontrastujących ze sobą. Takie podejście sprawia, że wieńce, wiązanki, stroiki nagrobne są bardziej gustowne, wysmakowane, eleganckie.