Wieńce pogrzebowe

wieńce pogrzebowe

Pogrzeby to niezwykle podniosłe uroczystości, podczas których bliscy i znajomi żegnają się ze zmarłym, oddają mu ostatni hołd oraz na różne sposoby wyrażają swoje przywiązanie i miłość oraz żal, jaki odczuwają z powodu straty ukochanej osoby.

Nieodzownym elementem towarzyszącym pochówkom jest ich oprawa kwiatowa. Kompozycje florystyczne – wieńce pogrzebowe, wiązanki, bukiety i pojedyncze kwiaty zdobiące trumnę i grób czynią ceremonię bardziej podniosłą, uroczystą i elegancką. Kwiaty wspaniale zdobią, a ich kolory i zapach kojąco wpływają na psychikę pogrążonych w bólu żałobników.

Historia oprawy kwiatowej pochówku

Dekorowanie zmarłych leżących na marach oraz upiększanie ich grobów to tradycja sięgająca odległych czasów.

Najstarsze odkrycia archeologiczne potwierdzające stosowanie oprawy kwiatowej podczas pogrzebów pochodzą z okolicy góry Karmel w Izraelu. Naukowcy odnaleźli tam groby sprzed około 12 tysięcy lat, w których odkryto ślady kwiatów i innych roślin, odciśnięte w błotnistym dnie grobu, a na zbadanych w laboratoriach szczątkach ludzkich i zabranych z grobów przedmiotach znaleziono fitolity – substancje mineralne pochodzenia roślinnego. Stężenie fitolitów było na tyle wysokie, że naukowcy mogli z całym przekonaniem wnioskować, iż rośliny w grobie nie znalazły się przypadkowo.

Współcześnie florystyczne kompozycje z kwiatów żywych i sztucznych wykorzystywane są podczas pochówków w większości kręgów kulturowych i religijnych. Wieńce pogrzebowe i wiązanki przynosi się również na groby zmarłych – najczęściej w Dniu Zmarłych oraz z okazji innych świąt i rocznic.

Podczas listopadowego święta zmarłych polskie nekropolie toną w kwiatach. Przez pozostałą część roku opiekujący się grobami bliscy także nie zapominają o dekorowaniu grobów kwiatami.

Wieńce pogrzebowe, wiązanki czy bukiety?

Uczestnicy ceremonii pogrzebowych mają do wyboru kilka rodzajów kompozycji kwiatowych:
Wieńce pogrzebowe;
• Wiązanki;
• Bukiety;
• Pojedyncze kwiaty.

Wieńce pogrzebowe w tradycyjnym kształcie koła to duże, bogate ozdoby, które wykonuje się z kwiatów żywych lub sztucznych. Bardzo często spotyka się także kompozycje mieszane, gdzie sztuczne kwiaty są umieszczane na podstawie z żywych gałęzi.

Wiązanki o różnej wielkości i kształcie są mniej okazałe, lżejsze, ale to nie umniejsza ani ich wartości estetycznej, ani tym bardziej emocjonalnej.

Wiązanki i wieńce pogrzebowe na ceremonię przynoszą członkowie rodziny, przyjaciele, delegacje zakładów pracy. Kompozycje tego rodzaju mają wspólny element – szarfę z napisem. W treści napisu najczęściej jest pożegnanie oraz identyfikator fundatora kompozycji.

Z bukietami i pojedynczymi kwiatami na pogrzeb przychodzą osoby mniej związane ze zmarłym.

Wieńce pogrzebowe – jakie kwiaty wybrać?

Funeralne kompozycje florystyczne najczęściej wykonywane są z chryzantem, hortensji, kalii, lilii oraz róż. Gatunek i ilość kwiatów użytych do wykonania wieńca czy wiązanki oraz to, czy są to rośliny żywe czy sztuczne, zależne są od preferencji klientów składających zamówienie w kwiaciarni. Klienci decydują również o treści szarfy.

W oprawie kwiatowej pochówków zwraca się także uwagę na kolorystykę. Wieńce i wiązanki dla zmarłego oraz kompozycje zdobiące kaplicę, kościół czy grób najczęściej wykonywane są z kwiatów białych. Wśród barw ciemnych dominują fiolet i czerwień, która jest symbolem miłości. Łącząc kolory zachowuje się zasadę nieużywania zbyt wielu ostrych barw kontrastujących ze sobą. Takie podejście sprawia, że wieńce, wiązanki, stroiki nagrobne są bardziej gustowne, wysmakowane, eleganckie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *