Trumny drewniane – gatunki drewna i ich właściwości

Dzisiaj trumny produkuje się głównie z drewna, chociaż w przeszłości popularne były także trumny metalowe. Jakie gatunki najczęściej używane są do produkcji trumien? Jakie drewno na trumnę uznawane jest za najlepsze?

trumny drewniane

Trumny sosnowe

Drewno sosnowe wyróżnia się przystępnymi cenami, dlatego wykonane z niego trumny nie są drogie. To czyni z nich popularny wybór wśród osób, dla których ważny jest przede wszystkim niski koszt organizacji pogrzebu.

Nie oznacza to jednak, że mają one nieestetyczny wygląd. Wprost przeciwnie, ponieważ mogą one również przyciągać uwagę swoim klasycznym i dystyngowanym wyglądem. Trumny te mogą być też barwione na różne kolory.

Warto wskazać, że trumny sosnowe często używane są jako trumny kremacyjne, ponieważ drewno sosnowe łatwo i szybko się pali.

Trumny świerkowe

Trumny wykonane z drewna świerkowego mają podobne właściwości jak trumny sosnowe. Również są przystępne cenowo.

Trumny dębowe

Gdy liczy się trwałość trumny, najlepiej zdecydować się na taką, która wykonana jest z drewna dębowego. Trumny dębowe charakteryzują się wysoką twardością oraz odpornością na czynniki zewnętrzne. Mają również elegancki wygląd.

Głównym minusem jest ich wyższa cena, jednak są one bardzo często wybierane przez rodziny, które chcą, by ich bliski był pochowany w trwałej trumnie.

Najwyższej jakości trumny z drewna dębowego oferuje firma Kasprzyk, która specjalizuje się w ich wykonaniu od lat. Z jej ofertą trumien można zapoznać się pod adresem kasprzyktrumny.pl.

Trumny jesionowe

Wysoka twardość powoduje, że trumny jesionowe są również podobnie trwałe i odporne jak trumny dębowe.

trumna drewniana

Trumny bukowe

Buk jest drewnem o średniej twardości, które często wybierane jest jako alternatywa dla twardszych gatunków jak jesion czy dąb.

Trumny topolowe

Topola jest drewnem tradycyjnie używanym do produkcji trumien już od wieków. Jest to drewno miękkie, ale estetyczne i dość trwałe, co powoduje, że są one kompromisem pomiędzy przystępną ceną a wytrzymałością.

W tym przypadku producent trumien również może nadać im różnorodne kolory, by uzyskać ich elegancki wygląd.

Trumny olchowe

Olchowe trumny mają właściwości podobne do trumien topolowych. Najczęściej oferowane są one w eleganckich, ciemniejszych wybarwieniach.

Trumny fornirowane

W zakładach pogrzebowych można również zamówić trumny fornirowane. Są to trumny wyprodukowane z płyt z materiału drewnopochodnego, które poddawane są procesowi fornirowania, czyli naklejania na nich cienkich warstw drewna, na przykład dębowego.

Taka budowa powoduje, że trumny fornirowane mają niskie ceny, ale jednocześnie wyglądają elegancko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *