Czy o śmierci można mówić pięknie?

Czy mówić o śmierci i pogrzebach można w sposób subtelny i delikatny? Wydaje się, że śmierć nie może być tematem pięknym. Do tej pory w sztuce i popkulturze śmierć nierozerwalnie związana była z ponurym kosiarzem, czernią i cierpieniem. W przeszłości motyw danse macabre lub powieści gotyckie zawsze przerażały. Śmierć przestała być związana z bólem po stracie drugiego człowieka, a zaczęła nas straszyć. Przełamanie takiego postrzegania śmierci nie była łatwym zadaniem, ale Niebieski Zakład pogrzebowy pokazał, że można odczarować ten temat. 

Życie i śmierć

Śmierć i życie przeplata się ze sobą od zawsze. Piękno, smutek, radość, ból, miłość, samotność, cierpienie, ulga. Cała ta paleta emocji towarzyszy nam od pierwszego dnia życia. I to właśnie te emocje pokazane są w filmie promocyjnym Niebieskiego Zakładu Pogrzebowy. 

Zaczynając od dnia narodzin, aż po wszystkie dni wypełnione miłością, dobrem i współczuciem. Film nie unika jednak przykrych tematów. Śmiało pokazuje ból, samotność i cierpienie, które są nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. To wszystko sprawia, że na życie można spojrzeć z innej perspektywy. Zobaczyć, jak każda z naszych emocji jest ważna i ile wnosi do dnia codziennego.

Pogrzeb zwieńczeniem życia

Każdy człowiek czerpie z tej palety emocji garściami. Ludzie tworzą przez lata relacje i budują zaufanie. Nic jednak nie jest wieczne. Droga każdego człowieka kiedyś dobiegnie końca. Pozostawia on po sobie wspomnienia, marzenia, a nawet swój charakter. To właśnie wszystkie te niematerialne rzeczy będą pielęgnowane przez bliskich. 

Piękno uchwycone w chwilach 

Zakład pogrzebowy Niebieski odłożył więc na bok toporny temat pogrzebów. Nie ma w jego krótkim filmie nic o przedmiotach namacalnych. W życiu bowiem wszystkie te przedmioty nie mają dużej wartości. 

Antoine de Saint Exupéry powiedział kiedyś, że człowiek może żyć tylko tym, za co zgodzi się umrzeć. Czy właśnie tym nie są nasze relacje, nasi bliscy i nasza miłość?  

Całe życie w 60 sekundach

Zamiast ciężkiej i żmudnej reklamy otrzymujemy subtelny i piękny obraz cyklu życia. W filmie nawet przez chwilę nie pojawia się nic, co mogłoby zaburzyć ten odbiór. Na końcu natomiast pojawia się więc to, co wszystkich interesuje najbardziej – wsparcie. Czyli właśnie to, co pragną zaoferować pracownicy domu pogrzebowego. Dlatego właśnie ten krótki film tak zachwyca. Pokazuje w końcu to, co najważniejsze. 

Zachęcamy Państwa serdecznie do obejrzenia filmu stworzonego przez Niebieski Zakład Pogrzebowy.

3 Replies to “Czy o śmierci można mówić pięknie?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *