Elektroniczny nekrolog – czy to ma sens?

Nekrologi to bardzo popularny sposób poinformowania dalszych znajomych o śmierci bliskiego. Taka forma komunikatu odciąża rodzinę od koniecznego informowania wszystkich sąsiadów oraz dalszych znajomych. Nekrologi bardzo często zamieszczane są w prasie codziennej, natomiast klepsydry rozwiesza się blisko miejsca zamieszkania zmarłego (brama, klatka schodowa, słup z ogłoszeniami, tablica informacyjna na osiedlu). 

Internetowy nekrolog

Wraz z rozwojem technologii o śmierci informujemy jeszcze na jeden sposób – przez internet. Dla niektórych taka forma jest bezduszna, dla innych jest to szybki i skuteczny sposób przekazania informacji. Co więcej, decydując się na przekazanie informacji drogą elektroniczną, możemy mieć stuprocentową pewność, że wszyscy znajomi zmarłego zostaną poinformowani. 

Prasa codzienna jest medium, które od wielu lat notuje spadek czytelniczy. Dzisiaj czytają ją starsze osoby, które nie korzystają z mediów społecznościowych. Co jednak w przypadku śmierci młodych osób? Czy zamieszczanie ich nekrologu w gazecie jest skutecznym rozwiązaniem? 

Warto pamiętać, że to, co podpowiada nasze sumienie jest często słuszne. Nie ma jednak powodów do demonizacji internetu, jako nośnika komunikacji o śmierci. Z każdym rokiem taka forma staje się coraz powszechniejsza. Wiele firm odpowiedzialnych za stworzenie najpopularniejszych mediów społecznościowych, wprowadziło takie zmiany, aby po śmierci użytkownika ich profil zamienił się w pewien memorial. Stronę z zapisem życia Zmarłego, który najbliżsi będą mogli odwiedzić, aby wspomnieć bliskiego. 

Nekrologi online

Między nekrologiem tradycyjnym a mediami społecznościowymi, istnieje jeszcze jedna forma pośrednia. Mowa tutaj o e-nekrologach. Takie nekrologi oferuje zakład pogrzebowy Cerber w Warszawie. Na stronie zawarte są informacje o najbliższych pogrzebach. Ponadto rodzina może umieścić zdjęcie zmarłego, umieścić dłuższą informację w postaci wspomnienia, wiersza lub ulubionego cytatu swojego krewnego. Taki nekrolog jest równie subtelny, co nekrolog w prasie codziennej. Można również go skopiować i udostępnić na odpowiednich mediach społecznościowych, aby większość osób mogła zostać poinformowana o zbliżającej się ceremonii pożegnania. 

Nekrolog pełni jedną funkcję – informuje o pogrzebie. Ważne jest, aby o tej informacji dowiedziała się jak największa liczba ludzi, którzy znali Zmarłego i którzy przez, chociażby krótki moment w życiu stanowili część historii drugiego człowieka.

nowoczesny i elegancki sposób prowadzenia e-nekorlogów świadczą https://e-nekrologi.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *