Porozmawiajmy o pogrzebie

rozmowa o śmierci

Pogrzeb jest tematem, którego unika się jak ognia. Zwłaszcza kiedy jesteśmy piękni, młodzi i zdrowi. Myśl o niej odsuwamy jak najdalej. Mimo jednak naszych walk i starań o to, aby wyeliminować możliwość jej istnienia, ona zawsze gdzieś jest i czeka. 

Strona internetowa sklepfuneralny.pl w swoich artykułach porusza wiele tematów, które mogą być zapalnikiem do rozmowy z najbliższymi. Można przeczytać tam o kremacji, pogrzebie tradycyjnym, formalnościach niezbędnych do organizacji pogrzebu oraz uroczystości świeckiej. Na tej podstawie można przeanalizować to, co jest odpowiednie, czego byśmy chcieli i powiedzieć swoim najbliższym. 

Po mojej śmierci 

Bardzo często słyszy się stwierdzenie, że po mojej śmierci to rodzina zdecyduje jak mnie pochować. O ile nam może być to obojętne, to przeniesienie tej odpowiedzialności na bliskich jest trochę… małoduszne. Decydując już za życie o formie pochówku i pogrzebie, możemy w przyszłości oszczędzić rodzinie bezradności. 

Wystarczy jedna rozmowa 

Nie trzeba wałkować tego tematu w nieskończoność, przygotowywać specjalnego spotkania i przy lampce czerwonego wina dyskutować o możliwości własnego pochówku. Można ten temat poruszyć, odwiedzając cmentarz z bliskimi lub w innej mniej formalnej sytuacji, która w pewien sposób skłania do refleksji. 

To tylko 5 minut 

Powiedzenie o możliwości własnego pogrzebu to tylko 5 minut i 3 zdania. Najważniejsze, aby określić formę pochówku (urnowy lub tradycyjny), osobę odpowiedzialną za przeprowadzenie pogrzebu (osoba duchowna, mistrz ceremonii) oraz miejsce pochówku – w przypadku osób, które chciałyby być pochowane w grobie swojego bliskiego. I już – to wszystko. Do tematu nie trzeba nigdy więcej wracać, a naszym bliskim odejdzie z barków ciężar decydowania o tak ważnej kwestii. 

Nie wiem, czego chcę 

Jeśli decyzja ta nie jest tak prosta, to najlepiej odwiedzić wcześniej wspomniany portal – sklepfuneralny.pl, aby poczytać, rozeznać się w temacie i rozwiać swoje wątpliwości. Może akurat poszerzenie swojej wiedzy na tematy funeralne, ułatwi nam podjęcie decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *