Porozmawiajmy o pogrzebie

rozmowa o śmierci

Pogrzeb jest tematem, którego unika się jak ognia. Zwłaszcza kiedy jesteśmy piękni, młodzi i zdrowi. Myśl o niej odsuwamy jak najdalej. Mimo jednak naszych walk i starań o to, aby wyeliminować możliwość jej istnienia, ona zawsze gdzieś jest i czeka. 

Strona internetowa sklepfuneralny.pl w swoich artykułach porusza wiele tematów, które mogą być zapalnikiem do rozmowy z najbliższymi. Można przeczytać tam o kremacji, pogrzebie tradycyjnym, formalnościach niezbędnych do organizacji pogrzebu oraz uroczystości świeckiej. Na tej podstawie można przeanalizować to, co jest odpowiednie, czego byśmy chcieli i powiedzieć swoim najbliższym. 

Po mojej śmierci 

Bardzo często słyszy się stwierdzenie, że po mojej śmierci to rodzina zdecyduje jak mnie pochować. O ile nam może być to obojętne, to przeniesienie tej odpowiedzialności na bliskich jest trochę… małoduszne. Decydując już za życie o formie pochówku i pogrzebie, możemy w przyszłości oszczędzić rodzinie bezradności. 

Wystarczy jedna rozmowa 

Nie trzeba wałkować tego tematu w nieskończoność, przygotowywać specjalnego spotkania i przy lampce czerwonego wina dyskutować o możliwości własnego pochówku. Można ten temat poruszyć, odwiedzając cmentarz z bliskimi lub w innej mniej formalnej sytuacji, która w pewien sposób skłania do refleksji. 

To tylko 5 minut 

Powiedzenie o możliwości własnego pogrzebu to tylko 5 minut i 3 zdania. Najważniejsze, aby określić formę pochówku (urnowy lub tradycyjny), osobę odpowiedzialną za przeprowadzenie pogrzebu (osoba duchowna, mistrz ceremonii) oraz miejsce pochówku – w przypadku osób, które chciałyby być pochowane w grobie swojego bliskiego. I już – to wszystko. Do tematu nie trzeba nigdy więcej wracać, a naszym bliskim odejdzie z barków ciężar decydowania o tak ważnej kwestii. 

Nie wiem, czego chcę 

Jeśli decyzja ta nie jest tak prosta, to najlepiej odwiedzić wcześniej wspomniany portal – sklepfuneralny.pl, aby poczytać, rozeznać się w temacie i rozwiać swoje wątpliwości. Może akurat poszerzenie swojej wiedzy na tematy funeralne, ułatwi nam podjęcie decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *