Pogrzeb kremacyjny – co warto wiedzieć?

Jeszcze kilkanaście lat temu kremacje zwłok były w naszym kraju raczej rzadkością. Dziś ta forma pochówku bywa coraz częściej stosowana i nie wzbudza już takich kontrowersji jak dawniej.

Czym jest kremacja zwłok?

Kremacja to po prostu spopielenie zwłok. Stosuje się w tym celu piec kremacyjny, w którym zostaje umieszczone ciało zmarłego w specjalnie do tego przeznaczonej trumnie. W wyniku działania dużej temperatury otrzymuje się prochy. Cały proces palenia trwa ok. 90-120 minut – zależne jest to od kilku czynników, m.in. masy ciała osoby zmarłej. Następnie prochy trafiają do urny, a naczynie zostaje zapieczętowane.

pogrzeb kremacyjny

Co dzieje się przed włożeniem zwłok do pieca kremacyjnego?

Zanim dojdzie do spopielenia zwłok, ciało zmarłego umieszczone jest w trumnie wykonanej z naturalnych, łatwopalnych materiałów (drewna, tektury). Całość, do momentu kremacji, przechowywana jest w chłodni. Przed procesem spalenia szczątek może na terenie krematorium odbyć się ceremonia pożegnania z udziałem bliskich. Jeśli rodzina nie ma takich życzeń, po prostu odbiera od przedstawicieli zakładu pogrzebowego przygotowaną urnę z prochami.

Jak wygląda pogrzeb kremacyjny?

Pogrzeb kremacyjny, poza procesem palenia ciała, nie różni się wiele od tradycyjnej formy pochówku. Organizowana jest msza w kościele (w przypadku obrządków religijnych) lub uroczystość prowadzona przez mistrza ceremonii pogrzebowej (w przypadku pochówku świeckiego). Następnie urna z prochami zostaje umieszczona w cmentarnym grobie lub kolumbarium.

Czy każdy może zdecydować się na kremację?

Tak, kremacja dostępna jest dla każdego, kto wyrazi taką wolę. O formie pogrzebu najczęściej decyduje oczywiście rodzina zmarłego. Jedyną przeszkodą może być wyznanie – nie wszystkie religie dopuszczają bowiem spopielenie ciała. Jednak Kościół katolicki, którym w Polsce zrzesza największą liczbę wiernych, akceptuje kremację, uznając ją jako dozwoloną formę pochówku.

Co jest droższe – kremacje czy tradycyjne pogrzeby?

Trudno wskazać jednoznacznie, jaka forma pochówku jest korzystniejsza finansowo, ponieważ wydatki zależą od wielu elementów, m.in. zakresu usług firmy pogrzebowej, wyboru poszczególnych akcesoriów, a także rejonu kraju. Najczęściej jednak kremacje kosztują mniej. Wynika to m.in. z braku konieczności zakupu tradycyjnej trumny i wielu dodatków funeralnych. Niższy jest też w takiej sytuacji koszt nagrobka.

Jakie są główne zalety kremacji?

Poza kwestiami finansowymi kremacje to rozwiązanie ekologiczne. W tym wypadku nie dochodzi bowiem do rozkładu ciała i powstawania zanieczyszczeń środowiska. Zaletą kremacji jest też prostszy proces transportu zwłok np. z zagranicy.

One Reply to “Pogrzeb kremacyjny – co warto wiedzieć?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *